


Nimonic Sheet
Price Trend: 160.00 - 250.00 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Material | Nimonic Alloy |
| Thickness | 1-50mm |
| Width | 1000-2000mm |
| Length | 2000-6000mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Tensile Strength | 1000-1400MPa |
| Usage | High-temperature applications like aerospace components, gas turbine blades, and chemical processing equipment |
| Features | High Strength, Corrosion Resistant, High Temperature, Excellent Creep, Good Oxidation |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1-3 Days |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SIDDHGIRI TUBES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mineral & Metals in bulk from SIDDHGIRI TUBES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
110
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AHWPM9172E1ZO
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AHWPM9172E1ZO
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr Jeet Mehta
Address
Shop No. 85, Durgadevi Street, Kumbharwada Area, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
321 stainless steel sheet in Mumbai
Report incorrect details











































