
Night Vision Device - Compact Lightweight Handheld Design | Eye Safe With Lrf, Laser Pointing, Night Combat Capability, Mil-std 810 Super Gen Ii Tubes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Night Vision |
| Dominant Color | Black |
| Magnification | 3-10x |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimensions | 150x100x50 mm |
| Resolution | 720p |
| Range | 500m |
| Usage | Military and law enforcement operations, nighttime surveillance and security |
| Compliance | MIL-STD-810 |
| Features | Compact design, Lightweight, Eye-safe, Long range, Accurate measurements, Night vision, Military grade |
Product Overview
Key Features
Hand Held
Eye safe, LRF & Laser Pointing
AZ / Inclination / Elev. Measurements
Night Combat Ability
Super Gen I I Tubes
MILSTD - 810
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Alpha Design Technologies Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Security Equipment from Alpha Design Technologies Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AAECA3323P1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAECA3323P1ZF
Bengaluru, Karnataka
Manager
G. Mohan
Address
9, Service Road, Indiranagar, Bengaluru, Karnataka, 560008, India
night vision devices in Bengaluru
Report incorrect details

























