
Ms Plate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 6-50 mm |
| Width | 1000-3000 mm |
| Length | 2000-6000 mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Yield Strength | 250 MPa |
| Usage | Construction, fabrication, and general engineering applications. |
| Features | High Strength, Durable, Versatile, Affordable |
Product Overview
Key Features
Features:
* Excellent strength
* Enhanced durability
* Sturdy
Clients can avail from us this range of MS Plate at most affordable prices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Arya Steel Stocklist & Suppliers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel & Stainless Steel Products & Components in bulk from Arya Steel Stocklist & Suppliers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Name
Mr. Nishant Khandelwal
Address
Building No.-5, Ravi Estate, Near Gujarat Bottling, Opp. Maniar Tailor, Rakhial, Ahmedabad, Gujarat, 380023, India
t plates in Ahmedabad
Report incorrect details

































