
Ms Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 15-500 mm |
| Wall Thickness | 2-20 mm |
| Length | 6000 mm |
| Surface Finish | Smooth |
| Standard | IS/ASTM |
| Usage | Structural applications, piping systems, and industrial constructions. |
| Features | Strong, Tough, Corrosion Resistant, Durable, Cost-effective |
Company Details
GUPTA IRON TRADERS, Established in 2011 at Howrah in West Bengal, is a leading Supplier,Trading Company of Steel Pipes & Tubes in India. GUPTA IRON TRADERS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading MS Pipes, GUPTA IRON TRADERS has made a reputed name for itself in the market with high-quality GI Pipes, MS Pipes, etc.
Focusing on a customer-centric approach, GUPTA IRON TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from GUPTA IRON TRADERS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, GUPTA IRON TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from GUPTA IRON TRADERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Howrah, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sonu Gupta
Address
Plot No.7/8, Guha Road, Vivekananda Colony, Ghusuri, Near Bus Stand, Howrah, West Bengal, 711107, India
ms pipe in Howrah
Report incorrect details

































