
Ms Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Diameter Range | 15-150 mm |
| Wall Thickness Range | 1-10 mm |
| Surface Finish | Galvanized |
| Length Range | 6-12 m |
| Standards | IS 1239 |
| Usage | Structural applications, piping systems, fencing, scaffolding |
| Features | Durable, Reliable, Versatile, Cost-effective, Strong |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kaushalesh Cements has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mild Steel Pipes & Tubes in bulk from Kaushalesh Cements at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1980
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Subhash Agarwal
Address
Plot No. E 7/1 Unity Building, J.C Road, Near Bus Stand, Bengaluru, Karnataka, 560002, India
ms pipe in Bengaluru
Report incorrect details









































