
Ms Pipes - High Tensile Strength, Smooth Finishing , Durable Quality Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Outer Diameter | 25-100 mm |
| Wall Thickness | 1-10 mm |
| Length | 6000 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Usage | Structural applications, piping systems, furniture, and general fabrication. |
| Standards | IS 1239 |
| Features | High strength, Smooth finish, Durable, Efficient, Reliable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vishnu Trading Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Stainless Steel Pipes in bulk from Vishnu Trading Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AHHPV2644R1ZH
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AHHPV2644R1ZH
Secunderabad, Telangana
Proprietor
Mr. Suresh Vishnoi
Address
Shop No. 5-2-366, R. P. Road, Rani Gunj Secunderabad, Telangana, 500003, India
ms pipe in Secunderabad
Report incorrect details









































