
Hepa Filter - Pleated Fiberglass Media, 12x12x1 Inches, 100 Cfm | 99.97% Efficiency, Long Lifespan, Easy Installation, Improved Air Quality
Price: 2665.00 INR / Meter
(2665.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Fiber glass |
| Dimensions | 12x12x1 inches |
| Weight | 2 lbs |
| Efficiency | 99.97% |
| Airflow | 100 CFM |
| Frame | Aluminum |
| Filter Media | Pleated |
| Features | High efficiency Long lifespan Easy installation Cost effective Improved air quality Reduced downtime |
| Color | White / Metallic (Frame) |
| Place of Origin | India |
| Condition | New |
| Air Flow Capacity | 500-3600 m3/h (varies by size) |
| Dimension (L*W*H) | 610 x 610 x 150 mm or customized |
| Mounting | Other, Duct Mount / Terminal Box Mounting |
| Filtration Grade | HEPA (High Efficiency Particulate Air) |
| Type | HEPA Filter |
| Capacity | Customizable / As per requirement |
| Weight (kg) | As per dimension |
| Working Temperature | -20C to 60C |
| Noise Level | 30 dB |
| Remote Operated | Yes |
| Brand Name | Shree Shyam Cooling System |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 2665.00 INR (Approx.) |
| Color | White / Metallic (Frame) |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2022
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAYPO3139Q1ZQ
Payment Mode
Others
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAYPO3139Q1ZQ
Gurugram, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr O. N. Ojha
Members since
1 Years
Address
Uff-28, Signature Global, The Roselia, Sec-95A, Pataudi Road, Gurugram, Haryana, 122505, India
Report incorrect details
































