
Ms Pipe
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Unit
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Other, Black |
| Connection | Welded or Plain End |
| Application | Other, Compressed Air, Gas Pipeline, Structural, Fire Fighting |
| Feature | High Strength |
| Material | Mild Steel |
| Section Shape | Round |
| Tolerance | Standard |
| Product Type | Other, MS Pipe |
| Thickness | 1.6 mm |
| Type | Other, ERW |
| Shape | Round |
| Technique | Other, ERW |
| Surface Treatment | Other, Black Painted |
| Alloy or Not | Non-Alloy |
| Standard | Other, IS 1239 |
| Grade | IS 1239 |
| Outer Diameter | 40 mm |
| Size | 40 mm |
| Length | 6 m |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
3
Establishment
1970
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AABFC8696H1ZY
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AABFC8696H1ZY
Kolkata, West Bengal
partner
Mr P. K Ghosh
Members since
1 Years
Address
BNo 10, RAJA WOODMUNT STREET, Kolkata, West Bengal, 700001, India
ms pipe in Kolkata
Report incorrect details

































