
Ms Pipe
Price: 53.50 INR / Kilograms
(53.50 INR + GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
500
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Other, Polished |
| End Protector | Other, Plastic Caps |
| Application | Other, Construction, Structural |
| Connection | Welded |
| Section Shape | Square |
| Feature | Corrosion Resistant |
| Material | Mild Steel |
| Tolerance | A+-0.1 mm |
| Product Type | Other, MS Pipe |
| Thickness | 1.2 mm aEUR" 6 mm |
| Type | Other, Seamless / Welded |
| Shape | Square |
| Technique | Other, Cold Rolled |
| Surface Treatment | Other, Pre Galvanized |
| Alloy or Not | Non-Alloy |
| Standard | Other, IS 1239 / IS 4923 |
| Grade | IS 2062 / ASTM A36 |
| Outer Diameter | 25 mm aEUR" 150 mm |
| Size | Custom Sizes Available |
| Length | 6 m |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 500 Kilograms/Kilograms |
| Stock Quantity | 35 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Mop | 500 |
| Price | 53.50 INR (Approx.) |
| Moq | 500 |
| Minimum Ordered Packs | 500 |
| Minimum Order Quantity | 500 |
Company Details
Meeting the needs of the customers for Color Coated Roofing Sheet, Industrial Hot Rolled PLAT & Sheet, MS Pipes, ms structure, etc., we, M/S Lohia Brothers, have emerged as a reputed name. Since 2013, we have been serving customers from various ends of the country and are surpassing their expectations as well. Be it fair business policies or charging reasonable rates, our Ghaziabad, Uttar Pradesh, India based company is successfully meeting the demands of the customers. We are happy to announce that our enterprise has become the prime choice of many customers throughout the market.
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Fabricator
Employee Count
7
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AAEFL6865G1ZY
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAEFL6865G1ZY
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Lohia
Members since
7 Years
Address
GF 03, F -Block Loha Mandi Extension, Agarsen Vatika Grand Trunk Road, Loha Mandi, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201009, India
ms pipe in Ghaziabad
Report incorrect details

































