



Ms Pelletizing Machine - Capacity: 150 Kg/hr Kg/hr
Price: 68999.00 INR / Unit
(68999.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Shape | Rectangular Base |
| Color | Blue/Grey |
| Phase | Single |
| Diameter | Pellet Die: 4 mm Millimeter (mm) |
| Product Type | Feed Pellet Making Machine |
| General Use | Pelletizing |
| Material | Other, MS |
| Capacity | 150 kg/hr Kg/hr |
| Weight (kg) | 160 Kilograms (kg) |
| Computerized | No |
| Touch Screen | No |
| Control System | Other, Manual |
| Surface Treatment | Other, Paint Coated |
| QC System | Standard QC |
| Tolerance | Standard Millimeter (mm) |
| Voltage | 220 V Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1200x600x1100 mm Millimeter (mm) |
| Feature | Other, Low Maintenance |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD) |
| Supply Ability | 20 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 68999.00 INR (Approx.) |
| Color | Blue/Grey |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
HEAVYTECH AGRO MACHINERY PRIVATE LIMITED, Established in 2021 at Raipur in Chhattisgarh, is a leading Manufacturer,Supplier,Trading Company of Industrial Machinery & Parts in India. HEAVYTECH AGRO MACHINERY PRIVATE LIMITED is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading MS Pelletizing Machine, HEAVYTECH AGRO MACHINERY PRIVATE LIMITED has made a reputed name for itself in the market with high-quality 3hp Pellet Machine, 7.5hp Pelletization Machine (Panel Model), Animal Feed Making Machine, etc.
Focusing on a customer-centric approach, HEAVYTECH AGRO MACHINERY PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Machinery & Parts in bulk from HEAVYTECH AGRO MACHINERY PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, HEAVYTECH AGRO MACHINERY PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Machinery & Parts in bulk from HEAVYTECH AGRO MACHINERY PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
51
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
22AAGCH5849D1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 22AAGCH5849D1ZQ
Raipur, Chhattisgarh
Director
Mr. Sunny Kumar Gupta
Members since
1 Years
Address
Shop No. 111, 112, 113 and 114, O2 Business Center Bhanpuri, Raipur, Chhattisgarh, 492001, India
Report incorrect details




























