
Ms Pcc Panel - Rated Voltage: 380 Volt (V)
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01 Unit
In Stock
Product Specifications
| Way | Customized as per Requirement |
| Features | Modular construction, Easy maintenance, High fault withstand capacity |
| Components | MCB, MCCB, ACB, Busbar, Relays, CT, PT, Indicators |
| Current Rating | Up to 6300A |
| Control System | Manual / Automatic |
| Panel Type | Floor Mounted |
| Rated Insulation Voltage | 690V |
| Cooling System | Natural Air/Forced Cooling |
| Thickness | 1.6mm to 2.5mm Sheet |
| Rated Operation Voltage | 415V AC |
| Cover Material | Other, Mild Steel with Powder Coating |
| Protection Level | IP65 |
| Base Material | Mild Steel |
| Protection Class | Class 1 |
| Operating Voltage | 415V |
| Connectivity Type | Hard Wired / Option for Remote SCADA |
| Rated Current | Up to 6300A |
| Cabinet Material | Powder Coated Mild Steel |
| Product Type | Other |
| Material | Other |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Standard | IEC 61439 / IS 8623 |
| Surface Color | Other, Gray |
| Rated Voltage | 380 Volt (V) |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | Up to 6300A |
| Dimension (L*W*H) | Customized |
| Warranty | 01 year |
| Application | Industrial Power Distribution |
| IP Rating | Other, IP42 - IP55 |
| Display Type | Other, Analog/LED Indicators |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 150000000 Per Month |
| Delivery Time | 4-6 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AABFH1007M1ZS
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABFH1007M1ZS
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Vijay Pathak
Members since
6 Years
Address
B No. A-702, Shapath IV, Opp. Karnavati Club, S.G. Road, Ahmedabad, Gujarat, 380015, India
pcc panels in Ahmedabad
Report incorrect details





































