
Ms Pallets - Durable Pine Wood, 48x40 Inches, Industrial Grade Quality, Versatile Storage Solutions
Price Trend: 2000.00 - 3500.00 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
Brand Name :
Modi Intruc Corpn.
In Stock
Product Specifications
| Dimension (L*W*H) | 1200 mm x 1000 mm x 150 mm |
| Deck Type | Flat Deck |
| Metal Type | Other, Mild Steel (MS) |
| Load Capacity | 1000-2000 kg |
| Dynamic Load | 1000 kg |
| Static load | 2000 kg |
| Handlift | Other, Yes |
| Entry Type | Other, 4 Way |
| Forklift | Other, Yes |
| Weight | 35-40 kg |
| Product Type | MS Pallet |
| Material | Other, Mild Steel |
| Style | Single Faced |
| Pallet Type | Other, Industrial Pallet |
| Size | Standard/Customized |
| Color | Blue/Grey |
| FOB Port | Surat , Gujarat |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Western Europe, Asia |
| Main Domestic Market | Assam, Chandigarh, Himachal Pradesh, Uttarakhand, Haryana, Tamil Nadu, Kerala, Tripura, Karnataka, Daman and Diu, Sikkim, Uttar Pradesh, Delhi, Pondicherry, Rajasthan, Central India, Manipur, Dadra and Nagar Haveli, Nagaland, Odisha, Madhya Pradesh, Bihar, Maharashtra, Jharkhand, Gujarat, West Bengal, Meghalaya, Goa, Mizoram, Telangana, Andhra Pradesh, Arunachal Pradesh, Jammu and Kashmir, South India, Chhattisgarh, Andaman and Nicobar Islands, East India, Lakshadweep, North India, Punjab, West India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
100
Establishment
1961
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AIEPM0472C1ZS
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001 : 2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AIEPM0472C1ZS
Surat, Gujarat
Partner
Mr S. A. Modi
Members since
11 Years
Address
Plot No :- Ground floor, I 63/64/65 Laxminarayan Industrial Park, I Row, BRC Compound, Surat, Gujarat, 394210, India
ms pallet in Surat
Report incorrect details






































