
Mobile Induction Heater - Operating Type: Semi Automatic
Price: 375000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Control System | Other, Digital Control Panel |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Rating | 3.5 kW |
| Accuracy | Up to 3C |
| Cooling System | Air Cooling |
| Machine Type | Portable Heater |
| Features | Energy efficient, Portable, Quick heating, Safety protection |
| Production Capacity | 20 Units/Month |
| Frame Type | Wheeled, Heavy-duty Steel Frame |
| Noise Level | Low (Below 60 dB) |
| Operating Temperature | 0C to 200C |
| Model No | MIH-3500 |
| Voltage | 230 V |
| Product Type | Other, Mobile Induction Heater |
| Technology | Other |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Semi Automatic |
| Power | 3.5 kW |
| Surface Treatment | Coated |
| Dimension (L*W*H) | 650 mm x 320 mm x 540 mm |
| Weight (kg) | 32 kg |
| Color | Orange & Black |
| Usage & Applications | Heating and dismounting of bearings, gears, and other metallic components |
| Supply Ability | 3 Per Month |
| Delivery Time | 4-5 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
We Are Therm-x Industrial Equipments Pvt. Ltd. Nagpur, Maharashtra, We Take This Opportunity To Introduce Ourselves As An Organization Specialized In Providing Solutions In The Eld Of Cutting And Welding. With Over 18 Years Of Experience In Supporting Our Esteemed Clients In The Middle East With Our European Origin Equipment, Services And Consumables, We Are Now In India With These Products. Our Main Facility Is Centrally Located In Nagpur Midc Area For Assembly, Demonstration And Training.
Business Type
Importer, Service Provider, Supplier
Employee Count
23
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AADCT2465N1ZW
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AADCT2465N1ZW
Nagpur, Maharashtra
Managing Director
Mr Joseph Thomas
Members since
7 Years
Address
Plot No. A 15/18, MIDC, Butibori, Nagpur, Maharashtra, 441122, India
induction heater in Nagpur
Report incorrect details





































