
Mobile Humidifier Unit - Air Flow Capacity: 500 M3/hour
Price: 150000.00 INR / Piece
(150000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Accessories | Flexible hose, Refill tank |
| Humidity Range | 40% - 90% RH |
| Power Source | Electric |
| Application | Industrial, Commercial |
| Technology | Ultrasonic atomization |
| Frequency | 50 Hz |
| Filtration Property | Yes |
| Air Flow Capacity | 500 m3/hour |
| Features | Wheels for Mobility, Adjustable mist output |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Coverage Area | Up to 150 m2 |
| Shape | Rectangular |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Mobile / Floor-standing |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Noise Level | Below 50 dB |
| Usage | Industrial |
| Material | Other |
| Type | Other, Mobile Humidifier Unit |
| Power | 180 W |
| Product Type | Mobile Humidifier Unit |
| Voltage | 220 V |
| Capacity | 18 Liters/hour |
| Installation Type | Other, Portable / Mobile |
| Function | Humidification |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | KEYSTONE AIR SYSTEMS |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
26
Establishment
1981
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACGPJ1599R1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACGPJ1599R1ZX
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Yogesh Joshi
Members since
7 Years
Address
Poultry Farm Compound, Opp. Mamtanagar, B/h. Shastri Stadium, Near Virat Nagar Cross Road, Ahmedabad, Gujarat, 380024, India
air humidifier in Ahmedabad
Report incorrect details































