
Mobile Foam Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Arihant Fire Protection Services
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Foam Unit |
| Primary Color | Yellow |
| Material | Plastic |
| Capacity | 50 liters |
| Dimensions | 60x50x80 cm |
| Weight | 25 kg |
| Usage | Fire suppression in chemical and pharmaceutical plants |
| Pressure | 10 bar |
| Compliance | UL Listed |
| Features | Portable, High performance, Easy use, Lightweight, Fire control |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ARIHANT FIRE PROTECTION SERVICES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from ARIHANT FIRE PROTECTION SERVICES PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
2003
Certification
ISI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Chetan
Address
Unit No.15, Aditya Indl.Estate, Devrukhar Wadi, Chincholi Bunder Road, Off Link Road, Malad (West), Mumbai, Maharashtra, 400064, India
mobile foam unit in Mumbai
Report incorrect details































