
Mobile Earphone Covers
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Zirconia Ceramic |
| Model Number | CIM-027A |
| Weight | 200g |
| Tolerance | ±0.03mm |
| Size | Custom |
| Usage | Earphone protection, enhanced sound quality |
| Sintering | Solid phase |
| Features | Durable, Precise, Customizable, Reliable, Lightweight, Protective |
Product Overview
Key Features
Place of Origin:Guangdong, China (Mainland)
Type:Ceramic Parts
Application:Industrial Ceramic
Material:Zirconia Ceramic, zirconia ceramic
Model Number:CIM-027
Brand Name:OEM & ODM
Name:Good quality disposable covers, mobile earphone
Weight:a 200g
Tolerance:10mmA (0.02-0.04)mm
Size:Custom
OEM:Accept
Sintering environment:oxidation treatment
Forming Method:Powder Injection Molding
Sintering method:Solid phase sintering
Post-Sintering:Polishing, Wiredrawing, Sand blasting
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shenzhen YIBI Precision Technology Co., LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from Shenzhen YIBI Precision Technology Co., LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Anna Lu
Address
Dalang Street , Longhua New District, Shenzhen, China Shenzhen, Guangdong, 518109, China
mobile phone spare parts in Shenzhen
Report incorrect details


































