
Mobile Charger - 150x100 Mm, White, 5w Power Output | Easy Usage, Efficient Charging, Solar Powered, Portable, Ip65 Weatherproof, 4 Usb Ports
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar charger |
| Dominant Color | White |
| Panel Dimensions | 150x100 mm |
| Power Output | 5W |
| USB Ports | 4 |
| Charging Time | 8 hours |
| Usage | Charges mobile phones, tablets and other USB devices via solar energy. |
| Weight | 250g |
| Protection | IP65 |
| Features | Solar power, Portable charge, Multiple devices, Efficient charging, Weatherproof, Easy usage |
Company Details
AOV International, Established in 1996 at Greater Noida in Uttar Pradesh, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Solar Products & Equipment in India. AOV International is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Mobile Charger, AOV International has made a reputed name for itself in the market with high-quality Lantern, Mobile Charger, Solar Hand Pump, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AOV International has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from AOV International at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, AOV International has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from AOV International at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
Certification
An ISO 9001:2000 Certified Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Greater Noida, Uttar Pradesh
Senior Manager Marketing
Ms Monika
Address
D-137, Epip, Site-V, Kasna, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201306, India
mobile charger in Greater Noida
Report incorrect details






























