
Mobile Case Printer - Dimensions: 600*900mm Millimeter (Mm)
Price: 1112488.00 INR / Piece
(1112488.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | UV-LED Curable Ink, Multi-Color Printing, High Durability, Touchscreen Control |
| Print Speed | Up to 60 cases/hour |
| Capacity | 80-100 mobile cases/day |
| Processor Type | Industrial Control Board |
| Interface | USB 2.0 / Ethernet |
| Weight | 95 kg |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Color Print Speed | 60 sec/case |
| Working Temperature | 15AdegCaEUR"30AdegC |
| Function | Direct-to-Substrate Printing |
| Print Technology | UV Flatbed Printing |
| Power Supply | 220V AC, 50/60 Hz |
| Noise Level | a%0$?60 dB |
| Humidity % | 20-80% RH (Non-condensing) |
| Cabinet Material | Industrial Metal |
| Condition | New |
| Material | Metal Frame, ABS Components |
| Dimensions | 600*900mm Millimeter (mm) |
| Gross Power | 350 W |
| Voltage | 220V |
| Automatic Grade | Automatic |
| Black Print Speed | 55 sec/case |
| Maximum Paper Size | Up to 600*900mm Substrate |
| Maximum Resolution | 1440 dpi |
| Use | Mobile Case Printing |
| Supply Ability | 15 Per Day |
| Delivery Time | 15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Brand Name | XIS |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 15 |
| Color Print Speed | 60 sec/case |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Price | 1112488.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Importer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03CGRPB9361A1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03CGRPB9361A1ZN
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr Sanjeev Budhiraja
Members since
13 Years
Address
1284/58, Street Number 4, Guru Nanak Dev Nagar, Basti Jodhewal, Bal Singh Nagar, Ludhiana, Punjab, 141007, India
automatic printing machine in Ludhiana
Report incorrect details





























