




Automatic Printing Machine Heater - Advanced Temperature Control, Energy-saving Features, Precision Heating For Consistent Ink Curing
Price: 45000.00 INR / Thousand
(45000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Fuel Type | N/A (Electric Powered) |
| Temperature | 0AdegC to 400AdegC adjustable |
| Power | 3 kW |
| Heat Source | Electric |
| Power Consumption | Approx. 3 kWh |
| Material | Other, Stainless Steel & Aluminum |
| Voltage | 220V / 380V (as per model) |
| Technology | Automatic PID Controlled Heating |
| Dimension (L*W*H) | 600 mm x 200 mm x 80 mm |
| FOB Port | LUDHIANA |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | bubble Wrap |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001: Quality Management System CertificationMSME Registration Certificate |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Brand Name | Ambay Machines |
| Price | 45000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Heater Flasher for Automatic Printing Machine
From Ambay Machines - Made in India
Our Heater Flasher is specifically designed for use with automatic printing machines, providing efficient and reliable drying for your printing needs.
Features:
High-performance heating for fast and consistent drying.
Built with quality materials for durability and long-lasting performance.
Customizable to fit various printing machine configurations.
Why Choose Us?
Proudly manufactured in India, ensuring the highest quality standards.
Designed for seamless integration with automatic printing setups.
For inquiries and orders, please get in touch with us.
From Ambay Machines - Made in India
Our Heater Flasher is specifically designed for use with automatic printing machines, providing efficient and reliable drying for your printing needs.
Features:
High-performance heating for fast and consistent drying.
Built with quality materials for durability and long-lasting performance.
Customizable to fit various printing machine configurations.
Why Choose Us?
Proudly manufactured in India, ensuring the highest quality standards.
Designed for seamless integration with automatic printing setups.
For inquiries and orders, please get in touch with us.
Company Details
AMBAY ENGINEERING WORKS, Established in 2007 at Ludhiana in Punjab, is a leading Exporter,Manufacturer,Distributor,Supplier,Trading Company of Industrial Dryers in India. AMBAY ENGINEERING WORKS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Automatic printing machine heater, AMBAY ENGINEERING WORKS has made a reputed name for itself in the market with high-quality Automatic printing machine heater, Garment curing machine, Table/Portable Flasher Curing & Drying Machine, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AMBAY ENGINEERING WORKS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Dryers in bulk from AMBAY ENGINEERING WORKS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, AMBAY ENGINEERING WORKS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Dryers in bulk from AMBAY ENGINEERING WORKS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2007
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
03ATZPK4993L1ZQ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash, Cheque/DD
Certification
MSME
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ATZPK4993L1ZQ
Rating
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr. Rohit
Members since
3 Years
Address
Plot No -111, Near Thakur Building Material Store, Jai Shakti Nagar, Prem Vihar, Jodhewal Basti, Ludhiana, Punjab, 141007, India
Report incorrect details

































