
Mobile Bluetooth Headset - V3.0+edr Connectivity, 10m Range | 2 Hours Talk Time, 85 Hours Standby, Charging Cable Included
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Bluetooth Version | V3.0+EDR |
| Radio Frequency | 2.4GHz |
| Transmission Power | Class 2 |
| Transmit Distance | 10m |
| Charging Time | 2 hours |
| Talk Time | 2 hours |
| Standby Time | 85 hours |
| Usage | Hands-free mobile calls, music |
| Charger Input | 110-240V |
| Charger Output | 5V |
| Features | Wireless calls, Hands-free use, Compact design, Long battery life, Easy pairing |
Product Overview
Key Features
Specifications:-
* Bluetooth version : V3.0+EDR
* Radio frequency : 2.4GHz
* Transmission power : Class 2
* Transmit distance : 10m (No obstruction)
* Charging time : 2 hours approx.
* Charger AC power input : 110-240V
* DC output : 5V
* Talk time : 2 hours Approx.
* Standby time : 85 hours Approx.
* Volume +/- controls
Package Contents
* Bluetooth headset
* Headset support loop
* Charging cable
* User manual
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Tech Shop4U has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Mobile Phones, Accessories & Parts from Tech Shop4U at Trade India quality-assured services.
Business Type
Importer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
PRODUCT MANAGER
Mr. Kunal Vatsa
Address
R-12, Gurpreet Nagar, Old Uttam Nagar, New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details
































