
Mobile Battery - High-performance Lithium-ion | Reliable Power, Economical Solution, Wide Range Availability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Battery Cell |
| Chemistry | Lithium-ion |
| Voltage | 3.7V |
| Capacity | 2500mAh |
| Dimensions | 30x30x5 mm |
| Weight | 20g |
| Usage | Power mobile devices, such as smartphones or tablets |
| Operating Temperature | 0-45°C |
| Safety Standards | UL certified |
| Features | Reliable power, Long lifespan, Cost-effective, Durable design |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Metro Electronics World has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Metro Electronics World at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Hiren Patel
Address
Off-Shop No- 9, Ganesh Shopping Center, 1st Floor, Khodiyar Nagar Road, Varachha, Surat, Gujarat, 395006, India
Report incorrect details
































