
Mobile - Dual Sim Dual Standby, 1.8" Tft Display, 850 Mah Battery, Bluetooth & Fm Support, Multi-language Functionality, Colorful Ui Options, Black/red/blue/lemon/white Variants
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Display | 1.8" TFT |
| Camera | 0.3MP |
| Memory | 64+32 Mbit |
| Battery | 850 mAh |
| Standby Time | 120 hours |
| Talk Time | 360 minutes |
| Usage | Basic communication, media playback, and essential apps. |
| Frequency | GSM 900/1800/850/1900MHz |
| Colors | Black |
| Features | Dual SIM, FM Radio, MP3 Player, Bluetooth, Long Battery, Multi-lingual |
Product Overview
Key Features
FrequencyGSM900/1800 / 850/1900MHz
TypeDual sim card-dual standby (dual GSM)
Display1.8"TFT
Bluetoothsupport
FMsupport
Camera0.3 MP real 1.3M by SW
Sidekeysupport
Memory64+32 Mbit
Size
BatteryPurpose-made Li-ion Battery 850 mAh
Standby time120 hours(depends on local network)
GameUFO
Talk time360 minutes
UINokia UI,Colorful UI
Main function"Bluetooth,FM,
MP3,64Chords,
MP4/3gp play and recording,
K class audio amplifier,1524SPK,
LED light,DC Jack,i? 2.5mm earphone jack,
12PIN USB&Charging interface
Magic sound,Vibration is available "
AdditionCalendar, Recorder, Calculator, Torch, Alarm
ColorBlack+Red/Blue/Black/Lemon/White
AccessoriesBattery*1,Charger*1,Earphone*1,USB Cable*1
Multi-languageEnglish, French, Arabic,Hindi,etc.
Company Details
We are a pioneering and esteemed company who are manufacturing in China to bring the latest technology in the handsets. Blackbear is targeting their customers by satisfying the basic needs.
Business Type
Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
1700
Working Days
Monday To Saturday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Director
Mr Rajendra Hissaria
Address
Blackbear Building, 4/3 W.E.A., 2nd Floor, Near Hotel Grand Peepal, Karol Bagh, New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details








































