
Mo Contactor - High Grade Quality, Reliable Performance | Versatile Specifications, Rigorous Testing For Optimal Satisfaction
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Motor Starter |
| Dominant Color | Gray |
| Voltage Range | 230-415V |
| Current Rating | 10-15A |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Coil Voltage | 24V |
| Dimensions | 80x60x40mm |
| Weight | 0.5kg |
| Usage | Motor starting and stopping in industrial applications. |
| Standards | IEC 60947 |
| Features | Reliable operation, Easy installation, Compact design, High efficiency, Durable, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, New Braid Electrical has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Electrical Goods, Equipment & Supplies from New Braid Electrical at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gurugram, Haryana
proprietor
Mr. Surinder Sahni
Address
Shop No.1, Sector 17, Near maruti Body Shop, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details







































