
Mmf 500mg Tablet - Mycophenolate Mofetil , Immunosuppressant For Transplant Rejection Prevention, Monitor For Skin Cancer Risk And Birth Defects
Price: 700.00 INR / Thousand
(700.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
700.00 INR / Strip
Weight :
20.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
5
In Stock
Product Specifications
| Pacakaging (Quantity Per Box) | 10 strips of 10 tablets each |
| Origin of Medicine | Allopathic |
| Indication | Prevention of organ transplant rejection |
| Dosage Form | Tablet |
| Salt Composition | Mycophenolate Mofetil |
| Drug Type | Other, Prescription Only |
| Ingredients | Mycophenolate Mofetil 500mg |
| Physical Form | Tablets |
| Function | Other, Immunosuppressant |
| Recommended For | Immunosuppression therapy in organ transplant patients |
| Dosage | As directed by the physician |
| Dosage Guidelines | Follow physicianaEURtms instructions |
| Suitable For | Other, Adults, as prescribed |
| Quantity | 10 x 10 Tablets |
| Storage Instructions | Store in a cool, dry place below 25AdegC, protect from light |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 100 |
| Pkg Box Length | 11.00 cm |
| Moq | 5 |
| Pkg Box Height | 11.00 cm |
| Currency | INR |
| Price | 700.00 INR (Approx.) |
| Weight | 20.00 Gram |
| Unit Type | Strip/Strips |
| Product Unit | 5 Strip/Strips |
| Returnable | No |
| Brand Name | IPCA |
| Shipping Type | free |
| MRP | 700.00 INR |
| Mop | 5 |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 11.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 5 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Your doctor will perform some regular blood tests to monitor any changes in your body. MMF 500MG TABLET may increases the risk of skin cancer. Limit your exposure to sunlight and ultraviolet light by covering the exposed areas of skin as much as possible and by applying sunscreen with a high protective factor.
MMF 500MG TABLET can cause birth defects and miscarriage, hence it is strictly not recommended for use in pregnant women and breastfeeding women
Company Details
Established in the year 2019 at Bengaluru, Karnataka, We “Surya Speciality Pharma” is Proprietorship Firm and acknowledged among the noteworthy Wholesale Trader of Pharmaceutical Injection's, Pharmaceutical Tablets, Hand Gloves, Bipap Machine's, Pluse Oximeters' and all medicals equipment's
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
18
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AXZPT5360J1ZC
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AXZPT5360J1ZC
Bengaluru, Karnataka
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Suresh
Members since
4 Years
Address
B No - 544, Ground Floor, 69TH CROSS, OPP. 15E BUS STOP, Kumarsawmy Layout, 1 St Stage, Bengaluru, Karnataka, 560078, India
mycophenolate mofetil tablets in Bengaluru
Report incorrect details

































