
Silver Mmc 25-nd External Disk Micrometer
Price: 7650.00 INR / Piece
(7650.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Response Time | Instantaneous |
| Product Type | External Disk Micrometer |
| Number of Specimens | Single |
| Accuracy | A+-0.004 mm |
| Max Height | Measurement up to 25 mm |
| Application | Measuring thickness of paper, rubber, sheet materials, etc. |
| Color | Silver |
| Power Supply | None (Mechanical) |
| Measuring Range | 0-25 mm |
| Mounting Type | Handheld |
| Display Type | Analog (Mechanical Thimble) |
| Humidity | Up to 80% RH (non-condensing) |
| Usage | Industrial |
| Resolution | 0.01 mm |
| Equipment Type | External Disk Micrometer |
| Features | Carbide-tipped measuring disks, ratchet stop, spindle lock |
| Test Range | 0-25 mm / 0-1" |
| Specimen Size | Up to measuring range |
| Automation Grade | Manual |
| Temperature | 0AdegC to 40AdegC |
| Machine Weight | 380 g |
| Control Mode | Manual |
| Delivery Time | 1-7 Days |
| Price | 7650.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 8 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 10 |
| Color | Silver |
| Mop | 1 |
| Brand Name | JUPITER TRADERS |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JUPITER TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from JUPITER TRADERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
1965
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAAFJ4926E1ZK
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAFJ4926E1ZK
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Rekhang
Members since
5 Years
Address
44, Nagdevi Cross Lane, 1st Floor, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
digital micrometer in Mumbai
Report incorrect details


































