
Mma-25 External Micrometer Usage: Industrial
Price: 1590 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Measuring Range | 0-25 mm |
| Equipment Type | External Micrometer |
| Mounting Type | Handheld |
| Resolution | 0.01 mm |
| Accuracy | A+-0.01 mm |
| Response Time | Instantaneous |
| Application | External measurement of small objects such as rods, wires, and shafts |
| Product Type | External Micrometer |
| Automation Grade | Manual |
| Features | Ratchet stop, Locking lever, Carbide-tipped measuring faces |
| Usage | Industrial |
| Display Type | Analog Scale |
| Control Mode | Manual |
| Delivery Time | 1-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JUPITER TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from JUPITER TRADERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
1965
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAAFJ4926E1ZK
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAFJ4926E1ZK
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Rekhang
Members since
5 Years
Address
44, Nagdevi Cross Lane, 1st Floor, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
micrometer in Mumbai
Report incorrect details



























