
Mm Mehandi Cone - Feature: No Side Effects
Price: 84.00 INR / Box
(80.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
84.00 INR / Box
Weight :
500.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
40
In Stock
Product Specifications
| Properties | Powdered Henna |
| Category | Mehendi Cone |
| Feature | 100% Natural & Herbal, No Side Effects, Easy To Use |
| Material/Ingredients | 100% Henna |
| Form | Paste |
| Payment Terms | Paypal, Cheque, Western Union |
| Supply Ability | 4000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | BOX PACKAGING |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Africa, Asia, Australia, South America, Eastern Europe |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO, GMP |
| Stock Quantity | 10000 |
| Brand Name | MM |
| Pkg Box Height | 15.00 cm |
| Price | 80.00 INR (Approx.) |
| Mop | 40 |
| Shipping Type | actual |
| Weight | 500.00 Gram |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| MRP | 84.00 INR |
| Pkg Box Length | 6.50 cm |
| Unit Type | Box/Boxes |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Box/Boxes |
| GSTIN | 5% |
| Minimum Ordered Packs | 40 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Mehendi Designs Made With Mm Mehandi Conse Are Something That Every Indian Has Displayed On Their Hands On Various Occasions & Celebrations. `these Arent Just Designs; Theyre An Emotional Bond That Will Live Forever. Mm Mehandi Cones Is A Ready-to-use Mehandi Cone, Often Known As A Temporary Tattoo Kit. When It Comes To Creating Gorgeous, Striking, And Vivid Designs On Your Hands, Feet, And Other Body Parts, Mm Mehandi Cones Is Unrivalled. This One-of-a-kind Product Is The Best In The Henna Category, Made From The Purest Henna Leaves And Nilgiri Essential Oil. Mm Mehandi Natural Cone Is Prepared With Only Natural Herbal Ingredients And The Highest-grade Henna Leaves. Check Out Mmmehendi Cone, 100% Natural Henna Cone. Mm Mehandi Cones Is Well Renowned Name As Bridal Mehandi Cone You Can Buy Mm Mehandi Cone
Benefits :
Its A Natural Henna Cone Thats Been Enriched With Nilgiri Oil, Clove Oil, And Henna Leaves.
Leaves On Your Palms And Feet With A Long-lasting Dark Brown Color.
The Only Way To Intensify The Color Is To Use Natural Approaches.
Ideal For Any Occasion, Including Parties And Festivals.
No Chemicals, Dye-free, No Side Effects, Smooth In Use.
Company Details
Marwadi mehandi is a manufacturer, exporter, wholesaler and supplier of best quality henna powder in india since 2017 in sojat rajasthan. Marwadi mehandi sojat is listed among the prominent manufacturers and suppliers of the wide assortment of henna and hair colour products. We fulfill the exact requirements of the customers by bringing forth henna and other products inclusive of henna cone , multani mitti, face packs, henna powder and marwadi mehandi color, amla powder, areetha powder, soapnut powder, shikakai powder, aloe vera powder, rose peel powder, brahmi powder, bringraj powder, indigo powder, and many more herbs. Working with adroit team members, they frequently conduct quality checks to ensure that all the products are free from chemicals and 100% pure. Highly applauded amidst the customers, we deliver high quality, sojat henna powder and other products with complete quality testing, absolute clients' satisfaction and pocket-friendly price Marwadi Mehandi Owner Of Mr.Himanshu Parihar, Mr. NITESH PARIHAR
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
15
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08BXRPN6075R1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08BXRPN6075R1Z7
Sojat, Rajasthan
Proprietor
Mr. Nitesh Parihar
Address
Factory No. 3, Ioc Colony Road, Sojat, Rajasthan, 306104, India
mehndi cones in Sojat
Report incorrect details

























