
Ml4 Power Contactor - Reconditioned, 3 Poles, 60 Ampere, 440 Volt | Easy Installation, Shock Proof, Compact Size
Price: 5310.00 INR / Unit
(4500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
5664.00 INR / Unit
Weight :
500.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Product Type | power contactor |
| Plastic Material | fiber |
| Application | Electrical Items |
| Rated Current | 60 Ampere (amp) |
| Rated Voltage | 220 AC Volt (V) |
| Voltage | 240 Volt (v) |
| Max. Voltage | 440 Volt (V) |
| Weight | 500 Grams (g) |
| Phase | Three Phase |
| FOB Port | mundra |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | Shipping cost will depend on location & volume |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India, South India, Central India, West India, North India, East India, Gujarat, Karnataka, Kerala, Lakshadweep, Mizoram, Meghalaya, Manipur, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Daman and Diu, Goa, Jharkhand, Odisha, Punjab, Assam, Delhi, Dadra and Nagar Haveli, Andaman and Nicobar Islands, Arunachal Pradesh, Chhattisgarh, Haryana, Himachal Pradesh, Jammu and Kashmir, Madhya Pradesh, Maharashtra, Nagaland, Rajasthan, Sikkim, Tamil Nadu, Telangana, Tripura, Pondicherry, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Breadth | 13.00 cm |
| Returnable | No |
| MRP | 5664.00 INR |
| Color | White |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Shipping Type | free |
| Packsize | 1 |
| Max Quantity | 500 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Moq | 1 |
| Brand Name | L&T |
| Unit Type | Unit/Units |
| Min Quantity | 50 |
| Weight | 500.00 Gram |
| Price | 4500.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Product:- Ml4
Type:- Power Contactor
No.Of Poles:- 3
Condition:- Reconditioned
Features:
* Easy installation
* Shock proof
* Compact size
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PASAND has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electrical Goods, Equipment & Supplies in bulk from PASAND at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1991
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAIPH9427L1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAIPH9427L1ZE
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Ibrahim Hamirani
Address
Vadva Talvadi, Near Alka Cinema, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details
































