
Vl Mixer Grinder
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Mixer Grinder |
| Dominant Color | White |
| Capacity | 600 grams |
| Motor Power | 150W |
| Motor Speed | 960 RPM |
| Voltage | 220V AC |
| Frequency | 50Hz |
| Weight | 10 kg |
| Usage | Grinding spices, grains, and making batters |
| Features | Compact design, Efficient grinding, Durable build, Versatile use, Multiple blades, Optional attachments |
Product Overview
Key Features
Distinctive Features of Mixer Grinder:
* Elegant design
* Compact in size
* Durable structure
* Efficient quality
* High performance
* Weight of about 10 kg
* Components with various blades for different types of cutting and chopping
* Comes with additional and optional attachments such as; Atta Kneader, Coconut Scraper, Citrus Juicer and Vegetable Cutter
Technical Parameters of Mixer Grinder :
Capacity - 600grms of any soaked grains
Motor - 150 W Single Phase 960 RPM
Voltage - 220 V, AC, 50 Hz.
Power Cord - 5 Amps 3 Pin Plug
Minimum volume - From 200 grams onwards
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
500
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAGCV6925Q1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAGCV6925Q1ZN
Coimbatore, Tamil Nadu
Sales Manager
Mr Vignesh
Address
90, V. K. ROAD, PEELAMEDU, Coimbatore, Tamil Nadu, 641004, India
mixer grinder in Coimbatore
Report incorrect details










































