
Mill Slit Slitter Rewinder
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Max Web Width | 840-1600 mm |
| Max Reel Diameter | 1200 mm |
| Max Speed | 450 m/min |
| Power Required | 7.5-15 HP |
| Material | Steel |
| Usage | Slitting and rewinding of materials like paper, film, and foil. |
| Compliance | CE |
| Features | Smooth operation, High performance, Long service life, Easy stock change, Easy loading system |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Maximum Parent Reel Diameter : 1200mm
Max speed meter/min : 450m/min(Depend on Substrate)
Power Required : 7.5HP, 10HP, 15HP
Features :
Smooth In Operation
High In Performance
Longer Service Life
Quick And Easy Change Of Stock And Finished Rools
Easy Loading System For Stock Roll
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PAPER AND LABEL CONVERTING TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Machinery & Parts in bulk from PAPER AND LABEL CONVERTING TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AARFP9954H1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AARFP9954H1ZH
Faridabad, Haryana
Partner
Mr. Navdeep Dhundhara
Address
Plot No. 43, Gazipur Industrial Area, Ballabgarh Pali Road, Faridabad, Haryana, 121004, India
slitter rewinder in Faridabad
Report incorrect details































