
Mill Discharge Valve - Cast Steel, 1000-2000 Mm Diameter, 10-50 Bar Pressure, 200-400â°c Temperature | Durable Design, Easy Maintenance, Efficient Flow, Precise Control, Reliable Sealing
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1000
In Stock
Product Specifications
| Material | Cast Steel |
| Diameter | 1000-2000 mm |
| Thickness | 50-100 mm |
| Pressure rating | 10-50 bar |
| Temperature rating | 200-400°C |
| Flange type | ANSI/DIN |
| Usage | Controlling material discharge from mills, ensuring even flow and preventing spillage. Suitable for various industrial processes. |
| Features | Precise control, Reliable sealing, Durable design, Efficient flow, Easy maintenance |
| Supply Ability | as per required Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1961
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
05AAACB7914R1ZB
Certification
An ISO 9001-2008 Certified Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 05AAACB7914R1ZB
Haridwar, Uttarakhand
Director
Mr Atul Lohia
Members since
17 Years
Address
Shiv Ganga Industrial Estate, Bhagwanpur, Haridwar, Uttarakhand, 247667, India
discharge valves in Haridwar
Report incorrect details










































