
Milky Pp Granules - Finest Quality, Tested Strength And Density | Superior Color Quality, Fast Delivery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | PP Granules |
| Color | Off-white |
| Shape | Cylindrical |
| Size Range | 2-5 mm |
| Density | 0.9 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Usage | Injection molding, blow molding, and extrusion of various plastic products. |
| Features | High quality, Competitive price, Durable, Consistent color, Fast delivery |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jai Shree Balaji Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Jai Shree Balaji Plastic at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAHPG5139R1Z7
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAHPG5139R1Z7
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Neeraj Kumar Gupta
Address
No. B-2547, DSIDC INDUSTRIAL AREA, NARELA, Delhi, Delhi, 110040, India
pp granule in Delhi
Report incorrect details







































