





Milking Machine Pulsator - Capacity: 500 Liter/day
Price: 1049.02 INR / Piece
(889.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1049.02 INR / Piece
Weight :
1200.00 Gram
1 Pack Contains :
100
Minimum Pack Size :
2
In Stock
-2+
Product Specifications
| Torque | 60:40 N-cm |
| Color | Blue |
| Shape | Any Shape |
| Product Type | Pneumatic Pulsator |
| General Use | for milking machine |
| Type | Other |
| Capacity | 500 Liter/day |
| Weight (kg) | 700 Gram (g) |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Touch Screen | No |
| Control System | Other |
| Surface Treatment | Polishing |
| Tolerance | 10-20 Gauge |
| Drawing | 2D |
| Voltage | 210-230 Volt (v) |
| Feature | Stable Operation, High Performance, High Efficiency, Simple Control |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | 100 No's of pulsator comes in 1 package |
| Main Export Market(s) | Africa, Asia, Middle East |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | Blue |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Shipping Type | actual |
| Brand Name | Delmer |
| Moq | 2 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 65.00 cm |
| Weight | 1200.00 Gram |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 2 |
| Pkg Box Height | 55.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Length | 85.00 cm |
| Packsize | 100 |
| Returnable | No |
| MRP | 1049.02 INR |
| Price | 889.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
Company Details
Shri Sidhivinayak Engineering And Agri Market is a trusted manufacturer, supplier, and exporter specializing in agricultural and dairy machinery. With years of experience and a strong focus on quality and innovation, we cater to the growing needs of farmers and dairy professionals worldwide. Our commitment to delivering reliable products and exceptional service has helped us establish a strong presence both domestically and internationally.Our ExpertiseWe excel in manufacturing a diverse range of high-quality agricultural and milking equipment designed to improve productivity and efficiency on farms. Our product portfolio includes Regular Rubber Mat, Double Power Double Bucket Milking Machine, Double Power Single Bucket Milking MachineMachine, SSE Siddhi Milking
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
23
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BIPPG8689H1ZF
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BIPPG8689H1ZF
Shrigonda, Maharashtra
Sales Managaer
Mr. Rahul Sabale
Members since
2 Years
Address
B No. 179/1, A/P-Shirsgaon Bhodkha, Shrigonda, Maharashtra, 413726, India
Report incorrect details

























