
Silver Milk Silos
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Milk Silo |
| General Use | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Vertical Storage Tank |
| Capacity | 10000 - 30000 Liters (customizable) |
| Weight (kg) | Approx. 2500 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Control System | Other, Level Gauge with Manual/Optional Digital Control |
| Processing Pressure | Atmospheric/Low Pressure |
| Cleaning System | Other, CIP (Clean-In-Place) Spray Balls |
| Cooling Mode | Other, Glycol Jacket or Direct Expansion |
| Sterilization Method | Other, Hot Water or Steam |
| Motor Power | 3 HP (for agitator, if included) |
| Voltage | 380-415 V, 3 Phase, 50 Hz |
| Dimension (L*W*H) | Diameter 2.5-3.2 m x Height 6-9 m (customizable) |
| Feature | Other, Insulated, Hygienic Design, Robust Structure |
| Color | Silver |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Gauda Engineering is a prominent name in the Indian dairy industry which is dealing in different kinds of Milk Homogenizers and Homogenizer Spare Parts. The general usage of the Homogenizer is that they are used to prepare reconstituted milk by mixing butter or butter oil with skim milk. Established in the year 2001, our company has achieved expertise in this field and become a trusted manufacturer, supplier and service provider. With the hard work and dedication we have been working for the past many years make us a reliable name in the competitive world. The products we are dealing with include Rich Cream High Pressure Homogenizer, Homogenizer Double Helical Gear, Homogenizer Connectors, Homogenizer Gudgeon Pin, Homogenizer Bearing Cap, etc.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
14
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ARPPP2181D1ZM
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ARPPP2181D1ZM
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Hanumant Patil
Members since
5 Years
Address
Plot No. - 279, Sec-10, PCNTDA, Pune, Maharashtra, 411026, India
milk silo in Pune
Report incorrect details

































