
Milk Silos - Insulated Storage Tanks For Chilled Raw Milk, Optimal Temperature Control Up To 24 Hours
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Capacity | 5000-50000 L |
| Diameter | 2-5 m |
| Height | 5-15 m |
| Insulation | PU Foam |
| Temperature Range | 2-4 °C |
| Usage | Storing chilled raw and pasteurized milk |
| Features | Chilled storage, Large capacity, Insulated tanks, Raw milk, Pasteurized milk |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Indus infra Engineers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Storage Silos in bulk from Indus infra Engineers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. K. M. Tanwar
Address
BUILDING NO. 113/G1, SURYA NAGER, SHANKAR APP, MURLIPURA SCHEME, Jaipur, Rajasthan, 302029, India
milk silo in Jaipur
Report incorrect details








































