
Milk Pasteurizers - Stainless Steel, High Efficiency With Advanced Temperature Control And Safety Features
Price: 250000.00 INR / Piece
(250000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Shape | Rectangular |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC/Touch Screen Interface |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Voltage | 220-440 V |
| Power | 5-15 kW (Depending on Capacity) |
| Dimension (L*W*H) | 1800*1000*1600 mm (Standard, customizable) |
| Raw Material | Stainless Steel (SS304/SS316) |
| Feature | Energy Efficient, Easy Operation, High Durability |
| Color | Silver |
| Product Type | Milk Pasteurizer |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Batch/Continuous Type |
| Capacity | 200-5000 Liters/Hour |
| Weight (kg) | 350-1200 kg |
| General Use | Milk Pasteurization |
| Phase | Single/Three Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Machine Type | Industrial Pasteurizer |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Operating Temperature | 65-90A C (Adjustable) |
| Speed Mode | Variable |
| Noise Level | Low |
| Feeding System | Automatic |
| Features | Corrosion Resistant, Easy to Clean, High Precision Temperature Control |
| Function Type | Pasteurizing, Cooling |
| Heating Method | Hot Water/Steam |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 250000.00 |
| Selling Price | 250000.00 |
| Brand Name | ZIGMA |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33CGIPS5665K1ZS
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CGIPS5665K1ZS
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr. Sundar Prabu
Address
223, Corner of GKS Avenue, Siruvani Road, Vadavalli, Near Bharathi Vidya School, Coimbatore, Tamil Nadu, 641046, India
milk pasteurizer in Coimbatore
Report incorrect details







































