
Milk Pasteurization Plant Cooling Capacity: 500 Litres/hr
Price: 136500.00 INR / Unit
(130000.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
153400.00 INR / Unit
Weight :
500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver (Stainless Steel Finish) |
| Refrigerant | R-22 |
| Product Type | Milk Pasteurization Plant |
| General Use | Milk Heating, Pasteurization and Cooling for Safe Consumption |
| Cooling Capacity | 500 litres/hr |
| Material | Other, Stainless Steel (Food Grade SS304/316) |
| Type | Other, Automatic Pasteurization Plant |
| Capacity | 500 LPH to 10,000 LPH (customizable) |
| Weight (kg) | Varies as per capacity (Approx. 1000-3500 kg) |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC Based Control Panel |
| Processing Pressure | Up to 2 bar (customizable) |
| Cleaning System | Other, CIP (Clean-In-Place) System |
| Cooling Mode | Other, Chilled Water / Plate Heat Exchanger |
| Sterilization Method | Other, Thermal Pasteurization |
| Motor Power | 3-10 kW (as per plant size) |
| Voltage | 380 V/415 V, 3 Phase, 50 Hz |
| Dimension (L*W*H) | Customized as per plant capacity |
| Feature | Other, Compact Design, High Efficiency, Low Power Consumption |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 3 Days |
| Price | 130000.00 INR (Approx.) |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 100.00 cm |
| Currency | INR |
| Shipping Type | order_percent |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Breadth | 50.00 cm |
| Unit Type | Unit/Units |
| MRP | 153400.00 INR |
| Max Quantity | 10 |
| Color | Silver (Stainless Steel Finish) |
| Brand Name | HARVEST HI-TECH EQUIPMENTS (INDIA) PVT LTD |
| GSTIN | 5% |
| Pkg Box Length | 50.00 cm |
| Mop | 1 |
| Weight | 500.00 Kilogram |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AACCH4145C1Z6
Certification
ISO 9001:2000 and ISO 9001:2001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AACCH4145C1Z6
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr. Subramanian S
Members since
24 Years
Address
No.16-B, Sarathy Nagar-1, Nandha Nagar Road, Singanallur, Coimbatore, Tamil Nadu, 641005, India
milk pasteurization plant in Coimbatore
Report incorrect details






























