
Milk Pasteurization Plant 8, Capacity: All
Price: 1000000.00 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 8000 L/h |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 5x3x2 m |
| Power | 380V, 50Hz |
| Temperature Range | 60-90°C |
| Pressure | 1-3 bar |
| Usage | Pasteurizes milk at large scale for dairy processing. |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | Milk Pasteurization, High Efficiency, Automated System, Easy Operation, Durable Design, Precise Control, Sanitary Design, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Inox Dairytech Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Dairy Products Machinery from Inox Dairytech Industries at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AJKPB8708K1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AJKPB8708K1ZX
Pune, Maharashtra
CEO
Mr. Anil S. Upalaikar
Address
Survey no.85/1, Shree Shankar Nagari, B-Building, Ground Floor, Poud Road, Kothrud, Near vanaz company, Pune, Maharashtra, 411038, India
milk pasteurization plant in Pune
Report incorrect details





























