




Lenze E84avsce1834vb0 Drive (Damage) - 18.5 Kw, 400v Stateline C Inverter With 8400 Stateline C Compatibility, Industrial Grade Performance
Price: 1 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Lenze
In Stock
Product Specifications
| Phase | Three Phase |
| Speed Range | 0-3000 RPM (motor dependent) |
| Remote Control | Yes |
| Features | Integrated safety features, overload protection, motor temperature monitoring |
| Drive Type | AC Frequency Drive (Inverter Drive) |
| Mounting Type | Wall mounting |
| Sensor Type | Sensorless vector control supported |
| Cable Length | User/installation dependent |
| Weight | Approx. 9 kg |
| Control Type | Vector and V/Hz control |
| Connectivity Type | Integrated communication interfaces (e.g., CANopen, Profibus) |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Industrial Automation, Motor Control, Conveyor Systems, Machine Tools |
| Processor Type | Digital Signal Processor |
| Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Load Capacity | Suitable for 18.5 kW motor load |
| Material | Industrial Grade Components |
| Power | 18.5 kW |
| Temperature | 0AdegC to +55AdegC (ambient) |
| Voltage | 400-480V AC |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
@page { margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120% } Established with an objective to serve a large number of clients, Taj Electricals has become a prominent supplier of wide assortment of products such as MCCB, MPCB, ACB, Relay, Transformer, Panel Board, Dc Motor, APFC Control Panel, AMF Control Panel, MCC Control Panel, etc. All these products are sourced from reputed vendors who manufacture in line with the latest mechanism and thus extensively applicable in various industries. Our products are renowned for their high functionality, reliability, long life and low maintenance. With our growing strength, we have established ourselves in the domestic market and gradually making our stride forwards to
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Rating
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details























