
Led Wall Washer Lighting
Price: 280 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Pieces Unit
Brand Name :
Digitech Lights
In Stock
Product Specifications
| Beam | 15Adeg / 30Adeg / 45Adeg / 60Adeg (Optional) |
| Humidity % | 10% - 90% RH (non-condensing) |
| Light Color | White / RGB / Warm White / Cool White |
| Housing | Anodized Aluminum |
| Operating Temperature | -20AdegC to 45AdegC |
| Efficiency (%) | >88% |
| Shape | Rectangular Bar |
| Control Type | Other, DMX512 / Auto / Remote control |
| Power Supply | Built-in Driver |
| Response Time | <0.5 ms |
| Current Rating | 0.18A - 0.32A |
| Wireless Distance | Up to 30 meters (with remote control version only) |
| Life Span | 50,000 hours |
| Product Type | LED Wall Washer Lighting |
| Material | Aluminum Alloy & Tempered Glass |
| Base | Integrated Mounting Bracket |
| Power Factor | >0.95 |
| Input Voltage | AC 85-265V |
| Working Temperature | -20AdegC to 45AdegC |
| Lamp Power | 18W / 24W / 36W (Options) |
| Application | Architectural Lighting, Facade, Landscape, Building Decoration |
| Size | 1 Meter |
| Dimension (L*W*H) | 1000mm x 75mm x 90mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Color | Silver/Black |
| LED Type | SMD/High Power LED |
| Color Temperature | 2700K-6500K |
| IP Rating | IP65 |
Company Details
( WhatsApp: 9 8 2 0 8 8 8 1 1 1 Digitech Lights, Interior Lighting, Architect Lighting, Led Aluminium Profile, Led Linear Profile, Facade Lighting , Building Lighting, Led Strips, Weatherproof Led Strip, Kitchen Lighting, Furniture Lights, Commercial Lights, New Lights, Latest Designer Light,
Business Type
Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
18
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAUFD9088M1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAUFD9088M1ZA
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Sales Manager
Mr. Digitech Lights
Members since
12 Years
Address
UNIT NO 201, AWING, Laxmi Industrial Estate, NEW LINK ROAD Mumbai, Maharashtra, 400053, India
led wall washer light in Mumbai
Report incorrect details











































