
Led Tunnel Lights - 370x285x93mm Dimension, 10-370w Power, 800lm-5600lm Luminous Output | High Efficiency For Tunnels And Underground Parking
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Flood Light |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor lighting |
| Light color | White |
| Input voltage | AC 85V-265V |
| Size | 370 * 285 * 93mm |
| Power | 10-370W |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Durable, High brightness, Easy installation, Low maintenance, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Product Type : CSW-370S (10-70) A / D
Dimension : 370 * 285 * 93mm
Light Source : LED
Color temperature: 2700k-7000k
Power :10-370W
The initial light energy: 800lm-5600lm
LED luminous efficiency: 80lm / W
Working Voltage: AC 85V-265V / Frequency 50-60Hz, DC 12V 24V 36V
Power Factor: >0.9
Lighting efficiency: >90%N
Weight: 7.39Kg
Application areas: tunnels, underground tunnels, railways,underground parking.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Beijing China Standard Photonics Technology Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Outdoor Lighting in bulk from Beijing China Standard Photonics Technology Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Beijing, Beijing
Name
Ms. Belinda Yang
Address
A-16/F-1606, China International Science and Technology Convention Center, No.12 Yumin Road, Chaoyang District, Beijing, Beijing, 100029, China
led tunnel light in Beijing
Report incorrect details



































