
Led Torch - Polycarbonate, Standard Size, Cool White | 1w Lamp Power For Bright Illumination
Price: 200.00 INR / Piece
(200.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
10
In Stock
-10+
Product Specifications
| Humidity % | <90% |
| Life Span | 30,000 Hours |
| Control Type | Other, Push Button |
| Response Time | Instant |
| Operating Temperature | -10C to 50C |
| Power Supply | Rechargeable Battery |
| Color | Cool White |
| Housing | Impact-Resistant Plastic Body |
| Efficiency (%) | 85% |
| Color Temperature | 6000K |
| Shape | Round |
| Current Rating | 700 mA |
| Beam | Focused Beam |
| Light Color | Cool White |
| Product Type | LED TORCH |
| Material | Polycarbonate |
| Base | Handheld |
| Power Factor | 0.95 |
| Input Voltage | 3.7V DC |
| Working Temperature | -10C to 50C |
| Lamp Power | 1 Watt (W) |
| Application | Home, Outdoor, Emergency |
| Size | Standard |
| Dimension (L*W*H) | 17 cm x 3 cm x 3 cm |
| Weight | 120g |
| LED Type | High Power LED |
| IP Rating | IP44 |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Mop | 10 |
| Stock Quantity | 50 |
| Moq | 10 |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Light Color | Cool White |
| Color | Cool White |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | Moonlight Enterprises |
| Price | 200.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color Temperature | 6000K |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Moonlight Enterprises is an ultimate destination to avail highly advanced and innovative lighting products. In 2018, we started our journey and since then have been constantly supplying different types of lights for various indoor, outdoor and public spaces. Our showroom includes 10W Emergency LED Panel Light, Shine LED Night Lamp, LED White Lamp, Sunlight LED Batten, Moon Lite LED Down Light, Globe Wall Light, Flexi Spot Light, LED Street Light, and more. With our highly advanced lights, we are fulfilling demands of a huge clientele and enjoying an excellent business position in the market. As a trader, we procure and sell only top-quality products that are made by certified manufacturers from the finest raw materials. 151363_HOME2
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AGVPL9048A1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AGVPL9048A1Z1
Mumbai, Maharashtra
CEO
Mr. Dilip Lodha
Members since
3 Years
Address
Gala No. 1 A, Babu Bhai, Kolapte Chawl, Kulupwadi, Borivali East, Near Bangadi Karkhana Compound, Mumbai, Maharashtra, 400066, India
led torch in Mumbai
Report incorrect details





























