
Led Torch Light - Lightweight Design | Convenient, High-quality Illumination For Off-grid Use
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum alloy |
| Length | 15cm |
| Weight | 200g |
| LED type | Cree XM-L2 |
| Battery type | 18650 |
| Lumens | 1000lm |
| Water Resistance | IPX4 |
| Features | Bright light, Long lasting, Durable design, Lightweight, Portable, Affordable, Easy to use |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | On Order Per Week |
| Delivery Time | 02 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pavithra Impex has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Flashlights in bulk from Pavithra Impex at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Sankaran
Address
No. 36/57, Mint Subbarayalu Naidu Street, Chennai, Tamil Nadu, 600021, India
led torch light in Chennai
Report incorrect details




































