
Led Surgery Light - High-intensity Illumination | Energy-efficient Led Technology, Adjustable Arm, Ergonomic Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Use | Medical illumination during surgeries |
| Shape | Petal design for uniform light distribution |
| Humidity Range | Up to 80% |
| Properties | Adjustable arm and light intensity |
| Automation Grade | Manual |
| Product Type | Led Surgery Light |
| Power | 50 W |
| Function | Providing proper surgical lighting |
| Color Code | White |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Operation Theaters Hospitals Clinics |
| Frequency | 50 Hz |
| Accuracy | High illumination accuracy |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Operation Theater / Surgical Procedures |
| Height | Adjustable installation height |
| Treatment Type | Surgical treatment support |
| Weight | Lightweight for ceiling mount |
| Voltage | 220V |
| Power Source | Electric |
| Display | No |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABHPK3772B1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABHPK3772B1ZT
Dombivli, Maharashtra
Proprietor
Mr Hemant S. Karve
Members since
12 Years
Address
Plot No. R-53, Unit No. 3, 1st Floor, MIDC II, Dombivli, Dombivli, Maharashtra, India
led surgery light in Dombivli
Report incorrect details





























