
Ceiling Led Surgical Light
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Luminance | 130000 Lux |
| Color temperature | 3500-5500K |
| Light field diameter | 18-30cm |
| Focusing depth | >=60cm |
| CRI | 97 |
| Working range | 55-170cm |
| Power supply | 110/220V |
| Features | Bright light, Shadowless view, Adjustable intensity, Long lifespan, Energy efficient, Easy to use, Cost saving |
Product Overview
Key Features
LED Surgical Light
As an innovator and pioneer in modern shadowless operation light industry, Heal Force incorporates LED (Light Emitting Diode) and Beam Sharper technologies into product development has a comprehensive understanding of operation room, and can therefore offer better LED surgical lights,which are comfort and cost-saving.
Technical Data
| Type | SPARX LED 04-05 |
| Luminance(Lux) | 1,30,000 X 2 |
| Colour Temprature(kelvin) | 3500-5500K(variable) |
| Light Field Diameter(cm) | 18~30 cm |
| Focusing Depth(cm) | >=60 |
| Color Rendering Index(Ra) | 97 |
| Working Range | 55-170cm |
| Power supply | 220V (+-10%) 50Hz or 110V (+-10%) 60Hz |
| Intensity (adjustable) | 10-100% |
Company Details
Established in the year 1988, we, Hardik Medi - Tech, are among the well-known names engaged in manufacturing and importing an exclusive assortment of LED Examination Lights, Personal Scale Manual, Operation Theatre Lights, Magnifying Lamps, Personal Scale Digital, etc. The offered products are fabricated using high-quality raw material and advanced technology. Also, these are manufactured with high precision to meet the set industry standards. These products are extensively admired among our clients for features such as hassle-free functionality, compact design, high durability, smooth operation, excellent performance and smooth finish. Moreover, offered products can also be availed in both standards and customized forms as per the varied requirements of clients. Apart from this, clients are offered these products at a cost-effective price range. We have directed substantial money to establish state-of-the-art infrastructural facilities which spread over a large area and help us to manufacture bulk products. Further, we have segregated our infrastructural base into various sections such as procurement, production, quality control, warehousing & packaging, research & development, sales & marketing. All departments are monitored by our experienced professionals who ensure smooth & hassle-free business operations at every stage. This assists us in manufacturing the offered product range in compliance with latest trends. All these aspects help us in attaining complete client satisfaction. Our perpetual success rate is the result of effectual guidance of our mentor Mr. Nitin Anand, whose adeptness in managing and marketing skills have awarded us vast customer base. With his intention of maintaining prolong ethical tenure with clients, we have gained huge reputation in this domain.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
50
Establishment
1988
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AABFH9190F1ZD
Certification
ISO 9001 -2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AABFH9190F1ZD
Sonipat, Haryana
Partner
Mr Hardik Makker
Address
Plot No. 92, First Floor, Sector 57, Phase- Iv, HSIIDC, Sonipat, Haryana, 131028, India
ceiling light in Sonipat
Report incorrect details







































