
Led Surface Panel Light By Tvg Energy Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 600x600mm |
| Wattage | 40W |
| Lumens | 4000lm |
| Color Temperature | 6500K |
| Input Voltage | 220-240V |
| Lifespan | 50000hrs |
| Features | Energy saving, Long lifespan, Uniform light, Low maintenance, High efficacy, Flicker free, Easy install, Durable |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Saves upto 80% energy in comparison to traditional lamps
Flicker Free
Long durability with around 50,000 hours of life
Edge lit for glare free & uniform distribution of light
Low maintenance costs
Good system efficacy with least losses (>100 lm/w)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Tvg Energy Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from Tvg Energy Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Noida, Uttar Pradesh
Director
Mr. Varun Tayal
Address
Plot No.B4-202, IInd Floor, Mahalaxmi Apartment, Rasoolpur Nawada, Sector 62, Near Fortis Hospital. Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
led panel light in Noida
Report incorrect details









































