
Led Strip Light By Megalight
Price: 95.00 INR / Meter
(95.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
40
In Stock
Product Specifications
| Color Temperature | 2700K-3200K Kelvin (K) |
| Wireless Distance | Typically 10-20 meters for Remote Control Models |
| Humidity % | High-Quality Waterproof Models Can Handle Up to 90% Humidity |
| Product Type | Led Strip Light |
| Power Factor | 0.9 or Higher for Efficient Performance |
| Application | Indoor (Home DA(c)cor, Cabinet Lighting, Ambient Lighting, etc.) |
| Size | 5m, 10m, 15m |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5500 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Color Temperature | 2700K-3200K Kelvin (K) |
| Currency | INR |
| Product Unit | 40 Meter |
| Stock Quantity | 200 |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Meter |
| Price | 95.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Mop | 40 |
| Moq | 40 |
| Brand Name | Megalight |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 40 |
| Minimum Order Quantity | 40 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Easy Installation
Dimmable Function
Remote Controlled
Smart App Compatible
Cuttable & Extendable
Low Power Consumption
Adhesive Backing
Long Lifespan
Indoor & Outdoor Use
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Megalight has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from Megalight at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
proprietor
Mr. Sahebrao S Chavan
Address
Shop No. 3, Panchashil Nagar, Teen Dongari, Opposite to Keshav Gore Smarak Trust, Goregaon West, Mumbai, Maharashtra, 400104, India
led light strip in Mumbai
Report incorrect details




























