
Led Strip Light - Low Maintenance Durability | Energy Efficient Illumination Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Strip |
| Color | White |
| Application | Indoor/Outdoor |
| Light color | Warm White |
| Input voltage | 12V DC |
| Size | 5m |
| Warranty | 1 year |
| Power | 12W/m |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Flexible design, Easy installation, Customizable lengths, Dimmable, Waterproof, Durable, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Galaxy Lighting has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from Galaxy Lighting at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AQQPJ0842H1ZV
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AQQPJ0842H1ZV
Ahmedabad, Gujarat
Marketing Manager
Mr. Gautam Y Joshi
Address
U-1/b, Devsiddhi Complex, Opp. Hp Petrol Pump & Milk Palace, Sattadhar Cross Road, Ghatlodiya, Ahmedabad, Gujarat, 380061, India
led light strip in Ahmedabad
Report incorrect details






































