
Led Street Light Driver - Output Voltage 36-56v, 30w Power, 500-850ma Current, Ip67 Rated, Operating Temp -25 To +60°c
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Output Frequency | 50-60hz |
| Output Voltage | 36-56V |
| Output Power | 30W |
| Output Current | 500-850mA |
| Operating Temperature | -25 to +60°C |
| IP Rating | IP67 |
| Material | PCB |
| Features | High efficiency, Long lifespan, Easy installation, Compact design, Reliable performance, Cost effective, IP67 rated |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:
Output Frequency50-60hz
UsageUsed in LED Street Light
Output Voltage(V)36-56V
Output Power30W
Output Current(A)500-850mA
Operating Temperature-25 to +60 Degree C
Ip RatingIP67
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BSS Electronics Co. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from BSS Electronics Co. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Sahibabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr Vijay Kumar Tiwari
Address
Rajinder Nagar Industrial Area, Opposite Sahibabad Police Station, Sahibabad, Uttar Pradesh, 201005, India
led driver in Sahibabad
Report incorrect details










































