
Led Pl Lights - High Quality Pc Material, Smd Design With Unique Heat Sink | Energy Efficient, No Ballasts Required, Uv And Rf Free, Elegant Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | LED Tube |
| Dominant Color | White |
| Base Type | G24 |
| Wattage Range | 5-20W |
| Luminous Flux Range | 400-1600 lm |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Material | PC plastic |
| Dimensions | Variable |
| IP Rating | IP20 |
| Usage | Indoor general lighting, office spaces, commercial applications, retail lighting |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Easy retrofit, Compact design, Mercury free, Durable, Sleek design |
Product Overview
Key Features
Features:
Can be used for retrofits as well as new projects
No ballasts or chokes required.
Excellent substitute for PLC Lamps with G24 Base
Elegant and Sleek
All Lights manufactured with SMD design with latest technology
Unique Heat sink design with high surface area for quick heat dissipiation
Total isolated constant current drivers
Available in Clear and diffused housing made of High quality PC Material
Consumes 60% to 70% less energy than conventional Fluorescent Tubes
No UV or RF interference
No toxic substance like Mercury
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kirit Brothers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from Kirit Brothers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
1963
GST NO
27AAAFK2549L1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAFK2549L1Z5
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Jayesh Dinesh Trivedi
Address
No. 54, Mangaldas Road, Lohar Chawl, Opposite to Commissioner office, Mumbai, Maharashtra, 400002, India
led pl light in Mumbai
Report incorrect details































